Najważniejszym jednak elementem jest Adventskranz - wieniec adwentowy z 4 świecami, które zapala się w kolejne niedziele adwentu: w pierwszą niedzielę jedną, w drugą 2 itd. Praktycznie dekoracyjnie ma być już świątecznie, poza choinką, którą ubiera się przed samymi świętami.
Inną charakterystyczną ozdobą jest piramidka. Podgrzane przez świeczki powietrze powoduje kręcenie się "śmigiełka".
Ta piramidka jest właściwie parterowa, ale bywają wielokondygnacyjne, prawdziwie artystyczne, ręcznie wykonane albo nawet takie w wersji maxi:
Do tego jeszcze jakiś wieniec na drzwiach i światełka w oknach. Kalendarz adwentowy - tu też jest wiele możliwości, pomysłów i okazji do pomajsterkowania. Poza popularnymi, kupnymi ze słodyczami w okienkach mogą być w formie choinek, domków, sznurków z pozawieszanymi ponumerowanymi woreczkami albo i taki (Hammeln):
I wreszcie czas na Weihnachtsmarkt - jarmark bożonarodzeniowy na którym można kupić ciekawe ozdoby, prezenty, smażone karmelizowane migdały, pokręcić się na karuzeli, pojeździć na łyżwach na sztucznym lodowisku, posłuchać świątecznej muzyki i kolęd najczęściej w wykonaniu lokalnych zespołów dętych, a może przede wszystkim napić się grzanego wina i pogawędzić ze znajomymi.
Muenster 2010
Haseluenne 2010
W dużych miastach Weihnachtsmarkt trwa cały adwent, bywa nawet w kilku miejscah.
W naszym małym miasteczku - tylko 4 dni i właśnie się rozkłada:
Tradycyjne słodkości to pierniki, marcepan, różne ciasteczka
i "Spekulatiusy" - herbatniki korzenne
Z kwiatów królują amarylisy, gwiazdy betlejemskie, kaktusy bożonarodzeniowe i Chistrose - ciemiernik (na tym zdjęciu, to ostatnie to zwykła pelargonia przyłapana przez mróz)